
We "VT Poly Packs Private Limited" is a leading Manufacturer, Supplier, Wholesale traders and Importer of different types Products at the Best Price of Essential oil bottles, cosemetic cream jars, glass amber bottles, PET bottles, Pumps, HDPE Bottles, glass dropper bottle, cosemetic glass bottles, cosemetic cream jars and etc.
We VT Poly packs private limited looking for enquries of Essential oil bottles, cosemetic cream jars, glass amber bottles

Product Details:
| Capacity | 30 mL |
| Bottle Color | Colour coating bottle |
| Glass Type | Borosilicate glass |
| Cap Type | Dropper Cap |
| Usage/Application | Cosmetics |
| Bottle Type | Dropper Bottle |
| Dropper Type | Glass dropper |
| Neck Size | 20 mm |
| Usage | Essential oil, Lotion, Aromatherapy, Cosmetic, Laboratory |
| Design | Round |

Product Details:
| Capacity | 30 mL |
| Cap Type | Screw Cap |
| Usage/Application | Cosmetics |
| Bottle Type | Dropper Bottle |
| Design | Round |
| Neck Type | Narrow Neck Screw |

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5000 Piece |
| Capacity | 50 ml |
| Shape | Square |
| Thickness | Hard |
| Cap Type | Screw Cap |
| Pattern | Plain |
| Material Grade | Non Food Grade |
| Usage and Application | Food and Beverages |
| Features | Reusable, Temperature Resistance, Recyclable |

Product Details:
| Capacity | 50 ml |
| Color | Frosted |
| Shape | Cylindrical |
| Country of Origin | Made in India |

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 200 Piece |
| Capacity | 30 mL |
| Cap Type | Dropper Cap |
| Usage/Application | Cosmetics |
| Bottle Type | Dropper Bottle |
| Design | Round |
| Shape | Round |

Product Details:
| Capacity | 30,20,50,100ml |
| Usage/Application | Serum |
| Shape | Round |
| Cap Type | Dropper, pump |

Product Details:
| Capacity | 100 mL |
| Cap Type | Dropper Cap |
| Usage/Application | Cosmetics |
| Bottle Type | Dropper Bottle |
| Design | Round |

Product Details:
| Capacity | 30 ml |
| Material | Polypropylene (PP) |
| Color | Transparent |
| Shape | Rectangle |
| Cap Type | Screw Cap |
| Pattern | Plain |
| Feature | Leak Proof, Recyclable, Reusable |
| Size | 10.5cm |
| Bottel type | IImported bottel |

Product Details:
| Capacity | 100 mL |
| Cap Type | Dropper Cap |
| Usage/Application | Cosmetics |
| Bottle Type | Screw Cap Bottle |
| Design | Round |
| Color | Transparent |
| Neck Type | Narrow Neck Screw |

Product Details:
| Capacity | 30 mL |
| Cap Type | Screw Cap |
| Usage/Application | Cosmetics |
| Bottle Type | Dropper Bottle |
| Design | Round |
| Color | Transparent |
| Neck Type | Narrow Neck Screw |

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 2000 Piece |
| Capacity | 30 mL |
| Cap Type | Dropper Cap |
| Usage/Application | Pharma |
| Bottle Type | Dropper Bottle |
| Design | Round |
| Glass Type | Virgin glass |
| Neck Type | Narrow Neck Screw |
| box | 1500 |

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1000 Piece |
| Capacity | 30 mL |
| Cap Type | Dropper Cap |
| Usage/Application | Cosmetics |
| Bottle Type | Dropper Bottle |
| Design | Round |
| Glass Type | Porcelain Ceramic |
| Color | Amber |
| Neck Type | Narrow Neck Screw |

Product Details:
| Material | Polypropylene (PP) |
| Color | Pink |
| Shape | Round |
| Cap Type | Screw Cap |
| Pattern | Plain |
| Feature | Recyclable |
| Country of Origin | Made in India |

Product Details:
| Usage/Application | Lotion Bottle |
| Bottle Type | Dropper Bottle |
| Color | Clear |
| Material | Glass |
| Shape | Square |

Product Details:
| Capacity | 10 mL |
| Cap Type | Screw Cap |
| Usage/Application | Cosmetics |
| Bottle Type | Dropper Bottle |
| Design | Square |
| Color | Amber |
| Neck Type | Narrow Neck Screw |

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5000 Piece |
| Capacity | 30-100ml |
| Color | amber |
| Material | glass |
| Shape | Rectangle |
| Cap Type | Screw Cap |
| Design Type | Standard |
| Usage | Any |
| Cap Size | Screw |
| Country of Origin | Made in India |
The sensory experience of a cosmetic product is based on its appearance, texture, and odor, and is a measure of its quality. Customer acceptance of cosmetic products is largely based on the physical characteristics of the product, mainly the way it feels to the touch.

Product Details:
| Capacity | 10 mL |
| Cap Type | Screw Cap |
| Usage/Application | Cosmetics |
| Bottle Type | Dropper Bottle |
| Design | Square |
| Color | Amber |
| Neck Type | Narrow Neck Screw |

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 500 Piece |
| Capacity | 30 ml |
| Shape | Square |
| Thickness | hard glass |
| Cap Type | Screw Cap |
| Pattern | Plain |
| Features | Reusable |
| Usage and Application | Chemical Packaging |

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10000 Piece |
| Capacity | 30ml |
| Cap Type | Screw Cap |
| Color | Black |
| Shape | Round |
| Packaging Type | Box Packed |
| Neck Type | Crown Screw Neck |
| Glass Type | Hard |
| Country of Origin | Made in India |

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5000 Piece |
| Capacity | 30-100 |
| Cap Type | Screw Cap |
| Color | Blue-Green |
| Shape | Round |
| Packaging Type | Box Packed |
| Neck Type | Narrow Neck Screw |
| Glass Type | Hard |
| Brand | V.T |
| Country of Origin | Made in India |

Product Details:
| Material | Polypropylene (PP) |
| Color | Transparent |
| Cap Type | Screw Cap |
| Pattern | Plain |
| Country of Origin | Made in India |
| Shape | Round |

Product Details:
| Cap Type | Screw Cap |
| Usage/Application | Cosmetics |
| Bottle Type | Dropper Bottle |
| Design | Round |
| Neck Type | Narrow Neck Screw |
| Size | 15.5 cm |

Product Details:
| Capacity | 30 mL |
| Cap Type | Screw Cap |
| Usage/Application | Cosmetics |
| Bottle Type | Dropper Bottle |
| Design | Square |
| Color | Green |

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10000 Piece |
| Material | Glass |
| Bottle Shape | Round |
| Capacity | 30 ml |
| Usage/Application | For Business Use |
| Closure Type | Glass Dropper |
| Shape | Cylindrical |
| Finish | Glossy |
| Color | Transparent |
| Use For Storage | Oil |

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 500 Piece |
| Bottle Type | Dropper Bottle |
| Color | Amber |
| Finish Type | Natural |
| Shape | Round |
| Packaging Type | Box Packed |
| Neck Type | Crown Screw Neck |
| Glass Type | Hard |
| Brand | V.T |
| Country of Origin | Made in India |
| 10ml to 100ml | 100ml |

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1000 Piece |
| Capacity | 50 ml |
| Cap Type | Dropper Cap |
| Usage/Application | Cosmetics |
| Bottle Type | Dropper Bottle |
| Thickness | glass |
| pcs | 2000 |
| Box | 1000 |

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5000 Piece |
| Capacity | 30 mL |
| Cap Type | Dropper Cap |
| Usage/Application | Cosmetics |
| Bottle Type | Dropper Bottle |
| Design | Round |
| Color | Amber |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 2000 Piece |
| Capacity | 100 mL |
| Cap Type | Dropper Cap |
| Usage/Application | Cosmetics |
| Bottle Type | Dropper Bottle |
| Design | Round |
| Brand | VT |

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 2000 Piece |
| Capacity | 100 mL |
| Usage/Application | Cosmetics |
| Cap Type | Dropper Cap |
| Bottle Type | Dropper Bottle |
| Design | Round |
| Color | Transparent |

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 2000 Piece |
| Capacity | 30 mL |
| Cap Type | Dropper Cap |
| Usage/Application | Cosmetics |
| Bottle Type | Dropper Bottle |
| Design | Square |
| Brand | VT |

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 2000 Piece |
| Capacity | 30ml |
| Bottle Type | Screw Cap Bottle |
| Usage/Application | Cosmetics |
| Colour | Pink |
| Pump Type | Serume Pump |

Product Details:
| Capacity | 30 mL |
| Cap Type | Dropper Cap |
| Bottle Type | Dropper Bottle |
| Usage/Application | Cosmetics |
| Design | Round |
| Color | Transparent |
| Neck Type | Narrow Neck Screw |

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 624 Piece |
| Capacity | 50 ml |
| Material | Polyethylene Terephthalate (PET) |
| Color | Transparent |
| Shape | Round |
| Cap Type | Screw Dropper Cap |
| Usage and Applications | Essential Oils |
| Features | Leak Proof |

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1000 Piece |
| Capacity | 15 mL |
| Cap Type | Dropper Cap |
| Bottle Type | Dropper Bottle |
| Usage/Application | Cosmetics |
| Design | Round |
| Neck Type | Narrow Neck Screw |

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 2000 Piece |
| Capacity | 50,30ml |
| Bottle Type | Dropper Bottle |
| Usage/Application | Cosmetics |
| Color | Amber |
| Colour | Black,green,blue,white |

Product Details:
| Material | Glass |
| Bottle Type | Spray Bottle |
| Usage/Application | Cosmetics |
| Color | Green |
| Size | 15.2cm |

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1000 Piece |
| Capacity | 50 ML |
| Material | Glass |
| Bottle Type | Dropper Bottle |
| Color | Transparent |
| Cap Type | Push Button Dispenser Cap |
| Feature | Leak Proof, Recyclable |
| Shape | Round |
| Size | 20mm |

Product Details:
| Usage/Application | Cosmetics |
| Bottle Type | Dropper Bottle |
| Design | Square |
| Cap Type | Screw Cap |
| Size | 19.5cm |
| Capacity | 15 mL |

Product Details:
| Capacity | 50 ml |
| Material | Polypropylene (PP) |
| Color | Transparent |
| Shape | Round |
| Cap Type | Screw Cap |
| Pattern | Plain |
| Country of Origin | Made in India |

Product Details:
| Capacity | 30 mL |
| Cap Type | Screw Cap |
| Design | Round |
| Glass Type | Neutral glass |
| Color | Transparent |
| Neck Type | Narrow Neck Screw |