

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 2000 Piece |
| Capacity | 50 ml |
| Material | Polypropylene (PP) |
| Color | White |
| Shape | Cylindrical |
| Usage and Applications | Natural and Organic Products, Medical and Dermatological Products, Cosmetic Products |
| Features | Reusable, Recyclable, Leak Proof |
| Brand | VT |

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 500 Piece |
| Capacity | 50 ml |
| Material | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
| Cap Type | Twist Up Cap |
| Usage and Applications | Natural and Organic Products, Fragrances, Cosmetic Products |
| Features | Leak Proof |
| Country of Origin | Made in India |
| Size | 50ml |
An airless pump is a type of packaging mechanism commonly used in cosmetics, skincare, and pharmaceutical products. Unlike traditional pump bottles that use a tube to dispense the product, airless pumps utilize a vacuum system to push the product out of the container.
Here's how it works:

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 500 Piece |
| Capacity | 50 ml |
| Material | PP |
| Thickness | hard |
| Shape | Cylindrical |
| Height | 50ml |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
| box | 1000 |
An airless pump is a type of packaging mechanism commonly used in cosmetics, skincare, and pharmaceutical products. Unlike traditional pump bottles that use a tube to dispense the product, airless pumps utilize a vacuum system to push the product out of the container.
Here's how it works: