

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 500 Piece |
| Capacity | 30 gm |
| Color | Transparent |
| Cap Material | Glass |
| Shape | Round |
| Microwave Safe | Yes |

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 500 Piece |
| Capacity | 50 ml |
| Cap Type | Pump Cap |
| Cap Color | Golden |
| Usage and Applications | Cosmetics and Skincare Products, Medical and Pharmaceutical Applications, Promotional Products, Fragrance and Perfume Packaging |
| Features | Reusable, Recyclable, Durable |

Product Details:
| Usage/Application | Packaging |
| Weight | 58GM |
| Brand | V.T |
| Color | White |
| Shape | Round |
| Plastic Material | High-density polyethylene (HDPE) |
| Country of Origin | Made in India |

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1000 Piece |
| Capacity | 30 ml |
| Jar Shape | Round |
| Cap Type | Screw Type |
| Material | Glass |
| Set Content | 2 Piece |
| Usage | Ayurvedic Cream, Face Cream, Eye Cream, Cosmetic Sample, Body Butter |
| Cap Material | Glass |
| Shape | Round |
| Finish | Matte |
| Cap Finish | Matte |

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 2000 Piece |
| Capacity | 500gm |
| Color | White |
| Shape | Round |
| Pattern | Plain |
| Lid Type | Screw On Lid |
| Usage and Applications | Pharmaceuticals, Industrial Chemicals, Personal Care Products, Health and Wellness Products, Beverage Packaging |
| Features | Reuseable |
| Country of Origin | Made in India |

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 3000 Piece |
| Capacity | 250 ml |
| Color | Multicolor |
| Material | High Density Polyethylene (HDPE) |
| Cap Type | Screw Cap |
| Features | Wide Mouth, Leak Proof |

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 2000 Piece |
| Capacity | 50 ml |
| Material | Polyethylene Terephthalate (PET) |
| Shape | Round |
| Color | Black |
| Features | Reusable, Leak Proof, Durable, Recyclable |
| Usage and Applications | Pharmaceuticals, Cosmetics and Personal Care Products |

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 500 Piece |
| Capacity | 50 ml |
| Material | Polypropylene (PP) |
| Color | Transparent |
| Shape | Cylindrical |
| Usage and Applications | Cosmetic Products |
| Features | Recyclable, Leak Proof, Reusable |
| Is It Customized | Customized |

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1000 Piece |
| Capacity | 10gm Glass jar Clear |
| Cap Type | Screw Type |
| Lid Type | Glass Lid |
| Shape | Round |
| Lid Material | Glass |
| Jar Material | Standard Glass |
| Usage | Cosmetic Cream |
| Color | Transparent |
| Cap Material | Glass |
| Microwave Safe | Yes |
A jar is a rigid, cylindrical or slightly conical container, typically made of glass, ceramic, or plastic, with a wide mouth or opening that can be closed with a lid, screw cap, lug cap, cork stopper, roll-on cap, crimp-on cap, press-on cap, plastic shrink, heat sealed lidding film, an inner seal, a tamper-evident band ...

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1000 Piece |
| Material | Glass |
| Color | Transparent |
| Cap Material | Plastic |
| Shape | Round |
| Cap Type | Screw Type |

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 2000 Piece |
| Capacity | 50 ml |
| Material | Polyethylene Terephthalate (PET) |
| Shape | Round |
| Color | White |
| Features | Durable, Recyclable, Reusable, Leak Proof |
| Usage and Applications | Cosmetics and Personal Care Products, Pharmaceuticals |

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 500 Piece |
| Capacity | 50 gm |
| Cap Material | Glass |
| Shape | Round |
| Cap Type | Screw Type |
| Microwave Safe | Yes |